sobota, 3 sierpnia 2013

Krzemień pasiasty W roku 1992 pod Jaskinią "Raj" w Górach Świętokrzyskich
  http://blog.pobyty.pl/jaskinia-raj-w-gorach-swietokrzyskich/

 nabyłam m.in. ten oto kamień:Nie wiedziałam co to, ale bardzo mi  spodobał...

Okazało się, że to krzemień pasiasty: " ozdobna odmiana krzemienia odznaczająca się koncentrycznym, mniej lub bardziej regularnym ułożeniem ciemnych i jasnych smug lub warstewek, często tworzących bardzo atrakcyjny wzór.
W Polsce występuje w postaci konkrecji (do 2 m) lub warstw w obrębie skał górnojurajskich (oksford, kimeryd), głównie w rejonie Krzemionek Opatowskich oraz w północno-wschodnim obrzeżeniu Gór Świętokrzyskich. Rzadziej spotykany jest w skałach górnojurajskich pozostałych części obrzeża Gór Świętokrzyskich. Występuje też na wtórnych złożach, przyniesiony tam przez lądolód. Głównym składnikiem polskiego krzemienia pasiastego jest krzemionka (95%), a w jej obrębie dominuje kwarc, natomiast chalcedon występuje podrzędnie. Pasiastość wynika ze zmiennej liczby mikroporów, partie jaśniejsze mają ich dużo, a ciemniejsze - mniej. Geneza polskich krzemieni pasiastych nie jest do końca wyjaśniona, sądzi się jednak, że powstały one w osadach dna morskiego w czasie sedymentacji lub tuż po niej, a źródłem krzemionki być może mogły być roztwory hydrotermalne.
Wydobywany już w neolicie i wczesnej epoce brązu w rejonie Sandomierza; Iłży i Ostrowca Świętokrzyskiego – używany był do wyrobu siekierek o znaczeniu magicznym i obrzędowym.
Krzemień pasiasty posiada trzy najważniejsze cechy kamienia jubilerskiego: rzadkość występowania, dekoracyjność i odpowiednią twardość.
Stosowanie krzemienia w biżuterii zapoczątkował w 1972 roku sandomierski złotnik Cezary Łutowicz pod wpływem prof. Zdzisława Migaszewskiego, geologa i wykładowcy na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach"
http://pl.wikipedia.org/wiki/Krzemie%C5%84_pasiasty

Czyli zakupiłam sobie ten kamień ledwo 20 lat od czasu, gdy zaczął być wykorzystywany w jubilerstwie.
Ale wtedy przed Jaskinią "Raj" nie było żadnej biżuterii z tego kamienia.
A jest to: " jedyny znany kamień, który usłojeniem swoim przypomina wzburzoną wodę, a uderzony jeden o drugi miota o iskry – ogień. Hipotezy naukowe wiążą wspomniane cechy z kultem magicznym tego kamienia." 

http://manager.inwestycje.pl/smak_luksusu/Krzemie-pasiasty-czyli-polski-diament;10521;0.html


"Krzemień pasiasty to kamień rzadszy niż diament. Występuje tylko w jednym miejscu na świecie - w Górach Świętokrzyskich w okolicach Sandomierza. Ze względu na rzadkość występowania jest zwany polskim diamentem.

Biżuteria z tych kamieni jest cennym trofeum, również wśród gwiazd Hollywood. Miłośniczką polskiego diamentu jest m.in Victoria Beckham, znana głównie z tego, że ma słabość do rzeczy ekskluzywnych. Jakie właściwości posiada krzemień pasiasty?

To przede wszystkim kamień optymizmu. Na człowieka działa antydepresyjnie, wycisza wewnętrznie, dodaje energii i sił fizycznych. Krzemień pasiasty niweluje zmęczenie, a nawet poprawia wygląd skóry. Ma właściwości bakteriobójcze, wpływa pozytywne na choroby kobiece.(...) Dzisiaj biżuterię z rzadkim kamieniem optymizmu, który noszony poprawia witalność i przywraca równowagę duchową można kupić w sklepach jubilerskich, a także po rozsądnych cenach zwiedzając Muzeum Minerałów i Skamieniałości w Świętej Katarzynie.

Krzemień to bez wątpienia jeden z najstarszych kamieni, który służył człowiekowi. Wyrabiano z niego siekiery, ostrza, przedmioty domowego użytku. Z krzemienia pasiastego z charakterystycznymi, wzorzyście ułożonymi rzeźbiono ozdoby, pasami.

Już starożytni doceniali jego właściwości uzdrawiające, ochronne, energetyczne i wzmacniające jasnowidzenie. Grecy wszelkie odmiany krzemienia wykorzystywali jako amulety ochronne przed gniewem bogów, bożków i złych energii. Wkładali je do pościeli, by zabezpieczały przed majakami i koszmarami sennymi, a tym samym zapewniały spokojny, mocny, krzepiący sen. Celtowie osadzali ostrza krzemowe w srebrze i nosili je przy sobie jako ochronę przeciw demonom i złośliwym duchom natury. W Skandynawii krzemowe noże symbolizowały bóstwo domowe. Składano pod nim ofiary z piwa i stopionego tłuszczu. Noże i ostrza krzemienne podobno są silną ochroną dla domu i mieszkania, zwłaszcza umieszczone nad drzwiami wejściowymi. Panuje przekonanie, że stanowią silną ochronę w czasie rytuałów ochronnych, leczniczych, oczyszczających, a zwłaszcza egzorcyzmów.
Dlatego współcześni ezoterycy, czerpiąc ze starożytnych przekazów, uważają, że biżuteria z krzemienia pasiastego nie tylko zdobi, ale także ochrania przed tzw. złym okiem, zawiścią, mściwością, złymi życzeniami, zazdrością i wszelkimi negatywnymi energiami oraz demonicznymi wpływami.
Z kolei litoterapeuci podkreślają, że bryłka krzemienia pasiastego na 20 minut położona na czole usuwa zmęczenie i skutki przepracowania, wycisza, ale nie pozbawia energii, usuwa z organizmu toksyny, nastraja optymistycznie.
W przypadku uporczywyche
bólów głowy należy delikatnie masować przez kilka minut kawałkiem krzemienia pasiastgo czoło, skronie i potylicę.

Starożytne elegantki stosowały wygładzony krzemień (wszelkie jego odmiany) do masażu twarzy i całego ciała. Współcześnie potwierdzono jego dobroczynne działanie na skórę i właściwości odmładzające. Od dawna litoterapeuci stosują go pomocniczo w schorzeniach nerek (przykleja się po jednym obębnowanym kamyczku w okolicach nerek) oraz w zaburzeniach hormonalnych. Odnotowano również jego harmonizujący wpływ na organizm w czasie menopauzy i andropauzy.

Poza klasycznymi zabiegami litoterapeutycznymi korzystnie działa noszenie kawałków tego kamienia w kieszeniach lub biżuterii – kolczyków, wisiorków, bransoletek, broszek – zwłaszcza oprawionych w srebro lub platynę.

Osoby zajmujące się bioterapią, wróżeniem, jasnowidzeniem czy uwalnianiem i oczyszczaniem z negatywnych energii powinny mieć przy sobie ten minerał w czasie pracy, a także korzystać z niego w czasie medytacji."
http://www.chicochica.pl/CMS-3.html?aid=251

Ja kilka lat temu kupiłam sobie w Zakopanem wisiorek z tego kamienia:


 A teraz na Helu - w zatrzęsieniu bursztynów...- kolczyki:
(Patrz też: http://umalujsie.blogspot.com/2013/07/dodatki-zakupy-urlopowe.html)
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zachęcam do pozostawiania komentarzy i z góry za nie dziękuję :)
Komentarze zawierające link nie będą publikowane.